Loading...

#سوال_1829_ حکم کسب درآمد از بازی‌هایی مانند نات کوین و همستر و... چیست؟
✅ اخیرا بازی‌هایی مانند همستر کامبت، نات کوین و... در بستر تلگرام و غیره ایجاد شده است و مدیران این بازی‌ها وعده داده اند که پس از کسب امتیاز در قالب سکه، این سکه‌ها قیمت گذاری شده و قابل خرید و فروش خواهد بود! برای نمونه یکی از این بازی ها، فرآیند‌های خود را تکمیل کرده و در نهایت تبدیل به ارز دیجیتال شده و هم اکنون عده‌ای از آن بهره‌مند شده اند!
لازم به ذکر است که منشأ اين بازی‌ها و علل نشر آن و سود آن برای مدیران آن و عاقبت آن و ماهیت اصلی آن کاملا در پرده ابهام است ولی متأسفانه عموم مردم و حتی گاهی خواص مردم را مشغول خود نموده است و با اعتماد به این وعده های مجازی، مشغول اجرای دقیق دستورات آنها برای کسب سکه و امتیاز برای تبدیل آن در آینده به ارز دیجیتال و کسب درآمد از آن هستند!
اما معمولا کسی نمی داند که اجرای دستورات مدیران این بازی ها، چه سودی برای آنها دارد که در برابر ضربه زدن با انگشت بر روی صفحه گوشی، به آنها وعده مالي می دهند!


✅ اما یک شیعه که پیرو و آگاه به فرامین أهل بيت صلوات اللَّه علیهم اجمعین است، فریب این وعده ها را نمی خورد و به طمع مال، خودش را آغشته به حرام و شبهه نمی کند. زیرا :


1⃣ امام سجاد صلوات اللَّه علیه می فرماید :

أَمَّا حَقُّ مَالِكَ فَأَنْ لَا تَأْخُذَهُ إِلَّا مِنْ حِلِّهِ

اما حق مال تو این است که آن را نگیری مگر از #وجه_حلال آن!

📚رساله حقوق امام سجاد علیه السلام2⃣ امام رضا علیه السلام در حدیثی فرمود :

لَا يَحِلُّ مَالٌ إِلَّا مِنْ وَجْهٍ أَحَلَّهُ اللَّهُ

📚کافی ج1ص547

امام رضا صلوات اللَّه علیه فرمود : هیچ مالی #حلال نیست مگر از وجهی که اللَّه آن را #حلال نموده است!


3⃣عَنْ أَبِی ذَرٍّ فِی وَصِیَّةِ النَّبِیِّ أَنَّهُ قَالَ:... یَا أَبَا ذَرٍّ مَنْ لَمْ یُبَالِ مِنْ أَیْنَ اکْتَسَبَ الْمَالَ لَمْ یُبَالِ اللَّهُ مِنْ أَیْنَ أَدْخَلَهُ النَّارَ

📚أمالی الطوسی ج۲ص۱۴۷

رسول اللَّه صلی اللَّه علیه و آله در وصیت به اباذر فرمود : ای اباذر! کسی که باکی نداشته باشد که از کجا مال کسب کند، اللَّه باکی ندارد که از کجا او را وارد آتش نماید!


4⃣عن أحمد بن قابوس عن أبيه عن أَبِی عَبْداللَّه قال: دَخَلَت عَلَیْهِ قَوْمٌ مِنْ أَهْلِ خُرَاسَانَ فَقَالَ ابْتِدَاءً مِنْ غَیْرِ مَسْأَلَةٍ مَنْ جَمَعَ مَالًا مِنْ مَهَاوِشَ أَذْهَبَهُ اللَّهُ فِی نَهَابِرَ فَقَالُوا لَهُ جُعِلْنَا فِدَاکَ لَا نَفْهَمُ هَذَا الْکَلَامَ فَقَالَ علیه السلام هر مال که از باد آید بدَم بشود.

📚بصائر الدرجات ج2ص142

قابوس گوید : قومی از أهل خراسان بر امام صادق صلوات اللَّه علیه وارد شدند. پس امام به صورت آغازگر و بدون طرح شدن پرسشی فرمود : کسی که مالی را از مهاوش جمع کند، اللَّه آن را در نهابر از بین می برد! آنها به ایشان گفتند : اللَّه ما را فدای شما کند! ما این سخن را نمی فهمیم! امام (به زبان فارسی) فرمود : هر مال که از باد آید بِدَم بشود!


✅ با توجه به روایات فوق و غیره، کسب مال باید صرفاً از #وجه_حلال باشد و کسب مال از طریق حرام و شبهه جائز نیست.
فردی که با بازی همستر و امثال آن کسب مال می کند، به هیچ عنوان نمی داند که از چه کسی و به چه وجهی کسب مال نموده است و هیچ نمی داند که کارهایی که برای کسب امتیاز و سکه مجازی انجام می دهد چه سودی برای گردانندگان این بازی‌ها دارد و چه بسا با زدن انگشت دست بر روی سکه ها در این برنامه تلگرامی و غیره، مشغول تبلیغ یا تقویت فساد یا گناهی باشیم و شبهات متعدد دیگر که مجموع این امور به روشنی اقتضا می کند که بر حسب راهنمایی های أهل بيت صلوات اللَّه علیهم اجمعین در باب کسب مال، به هیچ عنوان سمت امثال اینها نرویم.


✅ البته ممکن است اینها یک فریب و بازی بیشتر نباشد و در نهایت پولی در کار نباشد که در این صورت نیز زیان سنگینی بابت نیات نادرست و ضایع کردن عمر و فرصت ها و اشتغال به لهو و لغو و.... بر ما بار شده است.


✅ شیعیان و محبین أهل بيت صلوات اللَّه علیهم اجمعین باید از سخنان امامان خود بهره بگیرند تا دچار فریب نشوند :


5⃣عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ هَارُونَ الْجَلَّابِ قَال سَمِعْتُ أَبَا الْحَسَنِ یَقُولُ إِذَا کَانَ الْجَوْرُ أَغْلَبَ مِنَ الْحَقِّ لَمْ یَحِلَّ لِأَحَدٍ أَنْ یَظُنَّ بِأَحَدٍ خَیْراً حَتَّی یَعْرِفَ ذَلِکَ مِنْهُ.

📚الکافی ج5ص298

محمد بن هارون گوید : شنیدم امام ابوالحسن صلوات اللَّه علیه می فرمود : هنگام که جور و ظلم بیشتر از حق باشد، برای هیچکس #حلال_نیست که به کسی گمان خیر ببرد، تا وقتی که آن را (یعنی خیر را) از او بشناسد!


✅ لذا امروزه به طور کلی خصوصا در فضای مجازی نباید به کسی اعتماد کنیم و نباید بازیچه مفسدان فضای مجازی و حقیقی شویم.https://t.me/porseshvapasokhe

نظرات (0)

...
نام۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹